Felfázás, vizeletcsepegés

A felfázás nemcsak az őszi- téli hónapok gyakori megbetegedése, hanem tavasszal is sokszor előfordul, hogy nem az időjárásnak megfelelően öltözködnek, egyik pillanatban még szép, kellemes idő van, de aztán később lehűl, ráadásul az immunrendszer is legyengülhet, ezáltal a baktériumok könnyebben megtámadják a szervezetet. Az immunrendszer erősítésével ez megelőzhető lenne. Sokszor a lábbeli is vékonyabb, aminek a következménye szintén a felfázás.Természetesen a felfázás nyáron is előfordulhat, amikor gyakran a vizes fürdőruha és a hideg kövön mezítlábas járás miatt következik be.

A hajlamosító tényezők között a stressz is szerepet játszik, ilyenkor legyengül a szervezet és kevésbé tud ellenállni a betegségeknek.

A nőknél hajlamosító tényezők lehetnek még a hormonális változások: a menstruáció, a várandósság vagy a klimax is.

A férfiaknál a prosztata megnagyobbodás, húgycsőszűkület is lehet az oka a felfázásnak.

 

A baktériumok közül az E.coli 50-60%-ban, az Enterococcus 20-30%-ban, a Klebsiella, a Proteus és a Pseudomonas fajok 5-15%-ban felelősek a fertőzés kialakulásáért.

Nőknél nagyobb százalékban figyelhető meg a felfázás, mint a férfiaknál, ami a nők anatómiai felépítésével magyarázható, a nők húgycsőve ugyanis sokkal rövidebb, mint a férfiaké, ezért a kórokozók könnyebben érik el a húgyhólyagot, tapadnak meg a húgyutakban.

A tünetek az égő, szúró érzés vizeléskor, a gyakori vizelési inger és az alhasi fájdalom, ritkán véres vizelet.

Mire figyeljünk?

Nagyon fontos megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztani, mert a hólyagban pangó vizeletben igen hamar elszaporodnak a baktériumok, melyek a gyulladást okozzák.

Naponta legalább 2-3 liter folyadék egyenletes elfogyasztása szükséges ahhoz, hogy a hólyag folyamatosan ürüljön.

A leghatásosabb, természetes orvosság a gyógyteák fogyasztása. Főzzünk 2 liter teát és még jó melegen kezdjük el kortyolni.

Ajánlható meleg ülőfürdő, lábfürdő, kerülni kell az erős fűszerek valamint az alkohol fogyasztását.

 

A gyógynövények közül a fertőtlenítő és a vízhajtó gyógynövények ajánlottak. Fertőtlenítő hatásúak az arbutin tartalmú gyógynövények, a medveszőlő, a vörösáfonya, a csarab.

Fertőtlenítő hatású illóolajok a szantál, a levendula, a kakukkfű, a kamilla, az eukaliptusz.

A vízhajtó gyógynövények a csalán, az aranyvessző, a gyermekláncfű átmossák a húgyutakat.

Medveszőlő levél

MedveszőlőlevélMedveszőlőlevél

A Medveszőlő latin neve Arctostaphylos uva-ursi a mediterrán országokban Olaszország és Spanyolország hegyvidékein gyakori örökzöld cserje.  Elnevezése arra utal, hogy a medvék és a madarak is előszeretettel fogyasztják a piros bogyótermést.  A levelének hatóanyaga az arbutin, antibakteriális, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású. Felfázások, húgyúti fertőzések esetén a vizeletürítés gyakori, égő érzés társul hozzá, ennek kezelésére használatos a medveszőlőlevél tea formájában.

A teát mindig hidegen kell elkészíteni, így nem bomlanak le a hatóanyagok. 1 teáskanálnyi levelet 2,5 dl hideg, langyos vízzel leöntünk, 4-6 óráig áztatjuk, majd szűrjük, 1-1  kúra 1 hétig tart, évente 5 alkalommal ismételhető meg  2 év alatti gyermekeknek és várandósoknak nem ajánlott.

Növényi gyógyszer is készül belőle az Urzinol tabletta, melynek hatóanyaga a medveszőlőlevél kivonata. A medveszőlőlevélben található aktív hatóanyagnak, az arbutinnak vizeletfertőtlenítő, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása van. Ennek köszönhetően az Urzinol az akut, komplikációmentes hólyaggyulladás korai tüneteit (égő érzés vizeletürítéskor és/vagy gyakori vizelés) rövid idő alatt képes enyhíteni. 18 éves kor alatt nem javallt.

Urzinol medveszőlőlevél

 

Vörösáfonya

A vörösáfonya latin neve Vaccinium vitis-idaea a hangafélék családjába tartozó hegyvidéki növény, az erdei fenyvesek jellegzetes örökzöld törpecserjéje, népies nevén: havasi meggy, kövi málna.A Zempléni hegységben, a Mecseken, a Kőszegi hegységben él.

Vörösáfonya

Fertőtlenítő hatású húgyhólyaggyulladásban, antibiotikus hatású, amit semleges vagy lúgos közegben fejt ki, ezért célszerű 1 késhegynyi szódabikarbónával együtt alkalmazni.

3 napos kezelés után a vizelethajtó gyógyteákkal folytatható a kezelés.

 

A gyógynövények közül a felfázás kezelésében a gyulladáscsökkentő gyógynövényeket is alkalmazhatjuk:

Apróbojtorján népies nevén párlófű, bokros helyeken, tisztásokon található meg az 1 m magasra megnövő évelő növény, ami fogazott élű levélkéiről és sárga vékony fürtöt alkotó a szár csúcsán található virágairól ismerhető fel. Júniustól késő őszig virágzik, virágzás után a magház lefelé hajlik és horgas sörtékké alakul, ami az emberek ruhájához és az állatok bundájához könnyen hozzátapad. Vizes kivonatai antibiotikus hatással rendelkeznek, hasmenés, epehólyag és az epeutak gyulladásainál is használható.

Apróbojtorján (1)Apróbojtorján

Aranyvessző latin neve Solidago virgaurea erdőkben, mezőkön terem, messziről megismerhető aranysárga fürtöket alkotó virágzatáról. Népies elnevezése: istápfű, veres gyűrűfű.
A népgyógyászatban vizeletkiválasztást serkentő, görcsoldó, összehúzó, gyulladáscsökkentő hatását a vesebetegségeknél és a hólyaggyulladásnál használjuk.

AranyvesszőAranyvessző

 

Kisvirágú füzike  latin neve Epilobium parviflorum

nádasokban,ligeterdőkben, ártéri gyomtársulásokban helyenként tömegesen tömegesen előforduló, évelő növény.   Magassága 60­-90 cm, szára egyenes és csak a felső részén ágazik el.   Levelei felül szórtan helyezkednek el. Halványpiros vagy sötét rózsaszínű június ­júliusban nyílnak. Gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású.

Kisvirágú füzikeKisvirágú füzike

A  prosztatagyulladás   és   a   prosztata   jóindulatú megnagyobbodásának kiegészítő kezelésére alkalmazható.

 

Cickafark latin neve Achillea millefolium. A rómaiak úgy tartották, hogy a növény Achilleusz lándzsájának rozsdás fémforgácsaiból fakadt. Achilleusz a trójai háború idején ezzel a növénnyel gyógyította a harcostársai sebeit. A millefolium= ezer virág elnevezés pedig a rengeteg kis apró virágára utal.
Szent János napján, június 23-án a betegségek és a gonosz szellemek ellen védekezve a cickafarkot a házak gerendáira és a templomokra akasztották fel. A boszorkányok is gyakran használták a cickafarkot varázslataikhoz.

Cickafark Millefolium herbaCickafarkfű Millefolii herba

Hólyaghurut esetén a teája gyulladáscsökkentő, ülőfürdőként is használhatjuk.
Csalán latin neve Urtica dioica ligetek, lápok, erdők gyakori aljnövényzete. Nincs olyan ember, akit legalább egyszer az életében ne ” csípett” volna meg, ez a csalánszőrökkel borított testű növény. Ilyenkor viszket, ég a bőrünk, apró csalánkiütéssel lesz tele a lábunk, a kezünk, a testünk. Levelét, gyökerét, hajtását és a magját is felhasználja a természetgyógyászat. Vizelethajtó, tisztító.

 

CsalánCsalánlevél Urticae folium

 

 

 

Naturland csalán tea vízhajtó, méregtelenítő

 

Mezei zsurló Equisetum arvense kemény, érdes leveleit az ókorban a rómaiak az edényeik tisztítására használták, innen ered népi elnevezése kannamosófű, súrlófű. Árokpartokon, homokos, anyagos területeken terem. Spóratermő szára vöröses színű, csúcsán találhatók a spórák, meddő szára zöld színű.
Vizelethajtó, vesetisztító, vesekőoldó, méregtelenítő hatású. Kovasavat, káliumot, kálciumot tartalmaz.

Zsurló mezei spórák

Mezei zsurló Equisetum hyemalemezei zsurló

 

Urogin belsőleges folyadék hagyományos növényi gyógyszer, amelyet kizárólag a régóta fennálló használaton alapuló meghatározott javallatokra alkalmaznak, enyhe húgyúti fertőzések, felfázásból eredő hólyaghurut-, ill. húgyúti gyulladások kezelésére önállóan vagy kiegészítő terápiaként.

Összetételében a medveszőlőlevél, az apróbojtorján, a cickafark, a csalánlevél, a nyírfalevél, a mezei zsurló található meg. Alkoholos kivonat, ezért 14 év alattiaknak nem ajánlott.

Urogin_felfazas

Rowatinex kapszula

 

A készítmény hatóanyagai: cineol, fenkon, anetol, borneol, camfén, alfa és béta pinén vese- és húgyúti megbetegedések (pl. vesekő, vagy a húgyvezetékben lévő kő és az ezekhez kapcsolódó tünetek) kezelésére, valamint az újbóli kőképződés gátlására, továbbá enyhe húgyúti fertőzésben a vizeletelválasztás elősegítésére szolgáló gyulladáscsökkentő és enyhe antibakteriális hatású, simaizmok görcsét oldó gyógyszerkészítmény.

Rowatinex kapszula,

 

Urostemol Femina kapszula

Urostemol Femina kapszula

Simon Webpatika

A UROSTEMOL Femina hagyományos növényi gyógyszer, amely nőknél a húgyhólyag-túlműködés vagy hólyaggyengeség miatt fellépő alsó húgyúti tünetek – pl. vizeletcsepegés, sürgető vagy gyakori vizelési inger – enyhítésére szolgál.

Ez a készítmény hagyományos növényi gyógyszer, kizárólag a régóta fennálló használaton alapuló, meghatározott javallatokra alkalmazható.

18 év feletti felnőtteknek.

Vény nélküli gyógyszer.

A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérdezze meg kezelő orvosát, gyógyszerészét!

 

Az amerikai tőzegáfonya Vaccinium macrocarpon kivonat hatékonyságát a húgyúti fertőzések kórokozóinak megtelepedése ellen számos klinikai vizsgálat igazolja. Eredményesnek mutatkozott a felfázás (hólyaghurut) és egyéb alsó húgyúti problémák kezelésében, a tünetek csökkentésében ugyanúgy, mint a kiújulás megelőzésében.

Tőzegáfonya

Walmark Walurinal lágy kapszula

A Walurinal a kétféle amerikai tőzegáfonya mellett aranyvessző-kivonatot (Solidago virgaurea) és D-vitamint tartalmaz a húgyutak egészségéért, a szervezet védekezőképességéért.

Az aranyvessző hozzájárul a húgyutak  egészségéhez, a D-vitamin a szervezet megfelelő védekezőképességéhez.

 

Walmark Walurinal szirup amerikai tőzegáfonya (Vaccinium macrocarpon) tartalmú készítmény. Kifejlesztésekor fontos szempont volt a jó íz, és az, hogy már 1 éves kortól is adható legyen. A Walurinal szirup fontos összetevője a NutriCran™, amely szárított tőzegáfonyalé koncentrátum.

Walmark Walurinal Max, Medical, szirup

Walmark Walurinal Max tabletta

amerikai tőzegáfonya mellett aranyvessző-kivonatot (Solidago virgaurea) és D-vitamint tartalmaz  a húgyutak egészségéért, a szervezet védekezőképességéért. A CystiCran® tőzegáfonya-kivonatnak köszönhetően egy tabletta 423 000 mg természetes tőzegáfonyának megfelelő kivonatot tartalmaz.

Jutavit Tőzegáfonya lágyzselatin kapszula

Jutavit Tőzegáfonya felfázás

 

Tőzegáfonya (400 mg) és aranyvessző (20mg) kivonatot tartalmaz, a húgyutak egészségéért. Napi 2×1 kapszula bő folyadékkal ajánlott.

 

BioCo tőzegáfonya Extra tabletta

Bioco Tőzegáfonya Extra tabletta

Tőzegáfonya (500 mg) kivonatot, citrus bioflavonoidokat (20 mg) és c vitamint (20 mg) tartalmazó tabletta. Naponta 1-2 tabletta javasolt bő folyadékkal. A citrus bioflavonoidok és a C-vitamin hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez.

 

 

Urell Tőzegáfonya kapszula

Urell kapszula tőzegáfonya

Tőzegáfonya (200 mg) tartalmaz. Napi 1 kapszula javasolt bő folyadék bevitellel.

 

Naturland Tőzegáfonya és Echinacea tea

Naturland_tozegafonya_echinacea_tea_felfazas

 

Tőzegáfonyát és a bíbor kasvirágot- echinaceát tartalmazó hidegen és melegen egyaránt fogyasztható koffeinmentes gyümölcstea, amivel segíthetjük a bő folyadékfogyasztást, ami a felfázás terápiájában javallt.

 

Derék- vagy lágyéktájéki fájdalom, láz vagy véres vizelet esetén, mindenképpen keresse fel az orvosát.

Adagolás és alkalmazás tekintetében kérjen tanácsot gyógyszerészeinktől!

A felfázás kezelésére és megelőzésére való termékeket keresse a Simon patikában és a Simon Webpatikában!

Facebook

OLDALTÉRKÉP